Wpływ sytuacji koronawirusa na transport miedzynarodowy - Blog - 4-Wheels

Wpływ sytuacji koronawirusa na transport miedzynarodowy
Jeszcze nie tak dawna sytuacja w Polsce, a właściwie to w całej Europie, bardzo mocno sparaliżowała transport zarówno osobowy, jak i towarowy. Obawa przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa spowodowała zamknięcie granic wielu państw, a światowy handel, nastawiony w głównej mierze na produkty z Chin, znacznie obniżył swój udział w rynku. Przyczyniło się to przede wszystkim do tego, że produkty, które nie tak dawno były ogólnodostępne i znajdowały się w niemal każdym markecie, przez mocno ograniczone działania przewozowe trzeba było dopiero zamawiać. Jak pokazują statystyki, na przełomie marca i kwietnia ponad połowa firm działających na ternie Ameryki Północnej odnotowała opóźnienia w dostawach towarów z Azji, co oczywiście spowodowało dużo niższy poziom obsługi konsumentów.


Wzrost cen za usługi transportowe


Nie da się ukryć, że sytuacja epidemiczna na świecie przyczyniła się do wzrostu cen w wielu obszarach gospodarki. Przedsiębiorstwa były zmuszone do zmniejszenia zatrudnienia, a niska podaż na usługi transportowe spowodowała, że dostawcy usług logistycznych bardzo często przenosili koszty powstałe w wyniku epidemii koronawirusa na firmy handlowe, produkcyjne czy też na ostatecznego klienta.


Nie ma wątpliwości, że koronawirus bardzo mocno zakłóca procesy logistyczne występujące nie tylko wewnątrz bardzo dużych przedsiębiorstw, ale także, a może i przede wszystkim, w małych firmach transportowych. Wydłużający się proces przewozu towarów, a także ograniczony dostęp do różnego rodzaju dóbr spowodowały zmniejszenie obrotów polskich przedsiębiorstw transportowych szacowane na blisko 130 mld złotych.


Co do tego, że koronawirus w bardzo dużym stopniu zaburzył rynek podaży i popytu na usługi przewozowe nie ma żadnych wątpliwości. Na epidemii ucierpiała nie tylko komunikacja drogowa, ale także morska, lotnicza i kolejowa. Choć rządy wielu państw postanowiły wspomóc ten obszar gospodarki, wydaje się, że skutki epidemii koronawirusa będziemy odczuwać jeszcze przez wiele miesięcy.


Powrót do Bloga.


4-wheels Express Delivery

Dobra 8/10 lokal 42

00-388 Warszawa Polska

tel/fax: +48 22 851 77 77

mobile: +48 501 792 428

 

NIP: 5252114444

biuro@4-wheels.pl

Polityka prywatności